תערוכה בנמל תל אביב

במסגרת שנת תרבות הונגריה בישראל,  יפתח בנמל תל אביב, בביתן הפדרציה (מאחורי האנגר 11) מתחם תערוכות הונגרי שיציג התערוכות "אמנות היומיום – אמנות שימושית ועיצוב מהונגריה"  ואת "קאפה חוזר לישראל".

התערוכות יפתחו בטקס חגיגי ויהיו פתוחות לקהל מדי יום בין ה-10 ל-26 באוקטובר.

 "אמנות היומיום – אמנות שימושית ועיצוב מהונגריה"

התערוכה של האמנות השימושית והעיצוב של האקדמיה ההונגרית לאמנויות (MMA)  רוצה להציג את הפנים העכשוויות של תחומי האמנות הללו. מטרת התערוכה להציג את תחומי עבודת היד והעיצוב עם תחומי הביניים וההשפעות ההדדיות דרך הצגת העבודה היומיומית של האמנים.

התערוכה הינה פרויקט במסגרת שנת תרבות הונגריה בישראל,  באזור הכי תוסס וצבעוני של העיר תל אביב: בנמל. התערוכה תיפתח בטקס חגיגי ותהיה פתוחה לקהל מדי יום בין ה-10 ל-26 באוקטובר.

לאחר גיבוש הקונספט, האתגר הגדול עבור ארנו שארה, חבר MMA, אוצר התערוכה היה המקום המיוחד, וסידור היצירות במרחב כך שיעניקו לקהל הישראלי את החוויה המעניינת והאינפורמטיבית ביותר. בתערוכה יופיעו הזרמים הכי אופייניים של האמנות השימושית והעיצוב ההונגרים, כמו כן יוצגו היצירות המיוחדות ביותר: בין היתר, עבודות של מעצבי תכשיטים צעירים (קריסטיאן אדם ואריקה שוטו), הגובלן של אדית בלוג ואווה פנקלה, ויצירה ייחודית בסגנון מעורב של אידה לנצ'ש. בתערוכה יוצג בגד עור בעיבוד לייזר של אמן העור אימרה מולנר, חבר חיצוני של MMA, ואוסף כלי הנגינה הייחודים של המעצב פטר אובגש, בינהם כלי מיתר אלקטרוניים ללא אקוסטיקה, המשקפים את מפעל החיים של האמן העובד עם צורות נקיות ועיקולים עדינים. חפצי הקרמיקה של יוליה נמה, ויצירותיו עם גלזורת קריסטל של אישטוואן ברתה מייצגים את אמנות הקרמיקה והפורצלן, העבודות של פטר בורקוביץ' ואגנש סמטנה מייצגות את תחום עיצוב הזכוכית בעיבוד קר וחם. תינתן במה לאמנים לעיצוב הפלקטים המפורסמים בעולם: יוז'ף ארנדאש ואישטוואן אורוס, שניהם חברי MMA, לשני אף תוצג עבודת אנאמורפוזה אחת. אמן הכבוד של התערוכה הוא המעצב הישראלי דן רייזינגר, אשר נולד במדיירקניז'ה, חבר באגודת הפלקטים ההונגרית. בחנוכת הפסל שהוא פיסל, אשר מנציח את קורבנות השואה ברובע יוז'ף-ווארוש בבודפשט, נכחו באפריל 2016 לצד משפחת האמן גם השגריר הישראלי בהונגריה יחד עם חברי הפרלמנט ההונגרי ונציגי העירייה.

כמו כן, יוצגו בתערוכה גם חידושי עיצוב הספורט וכלי רכב, כגון דגמי כלי רכב שעוצבו במסגרת שיתוף הפעולה עם מרצדס בנץ א.ג. על ידי מעצבים הונגריה צעירים, כמו כן, ספינת המפרש של דוד ברצקי שזכתה לפרס פרימוס דינגי בשל עיצובה המודרני והבטיחותי כאחד.

"קאפה חוזר לישראל"

מרכז קאפה ההונגרי מביא לישראל לכבוד שנת תרבות הונגריה ו30 שנה לכינון היחסים בין ישראל להונגריה.  תערוכה מיוחדת מיצירותיו של אמן הצילום היהודי הונגרי המפורסם רוברט קאפה שצילם בישראל בשנים הראשונות למדינה. רוברט קאפה (1913 – 1954) נולד בשם אנדרה פרידמן בבודפשט ובחייו הקצרים הוא הצליח להפוך לאחד הצלמים המוערכים בעולם. הוא צילם מאורעות בולטים במאה ה-20 ויצר עולם שלם של עבודות אמנות מרשימות ומרגשות. הודות להומניזם הטבוע בו רוברט נתן השראה לדורות הבאים של צלמי עיתונות. קאפה צילם בישראל בשלוש הזדמנויות שונות בין השנים 1948 ל-1950. באמצעות המצלמה הוא תפס את המציאות של ישראל הצעירה, צילם את הגעת המעפילים, את המעברות, את הבתים הראשונים ובמיוחד את האנשים על שמחותיהם, ציפיותיהם ומצוקותיהם. תצלומיו של רוברט מבטאים את רוח התקופה הקשה אך האופטימית של קום המדינה.

הצלם האגדי הראה את חיי היומיום של החלוצים עם כל האידיאליזם, הנאיביות והכאב של הווייתם. העבודות שמגיעות ארצה מתארות אירועים מכוננים אולם החשוב מכל הוא שהן מראות רגעים סמליים מחיי האנשים באותם ימים. בביקוריו בישראל קאפה לא התבונן במתרחש מהצד. הוא לקח חלק פעיל באירועים וכך הפך את עבודותיו לאמיתיות עוד יותר.

יורדי הסירה (מאחורי האנגר 11),נמל תל אביב ביתן הפדרציות, 

10 עד ה 26 לאוקטובר 2019

א' עד ה' בשעות 15:00 – 20:00

חול המועד סוכות, שבת 11:00 – 19:00

יום ו' וערב חג 10:00- 15:00

בימי פסטיבל ימי הונגריה (הכניסה בחינם!)

15 לאוקטובר 18:00-23:00

16, 17 לאוקטובר 11:00-23:00

כרטיסים בקופת תל אביב 2207*  https://2207.kupat.co.il/

ובכניסה לתערוכה

מחיר כרטיס:

מחיר רגיל 60
בעלי תעודת נכה
סטודנטים
תושבי תל אביב
 

20

מחזיקי דיגיתל 15
אזרחים ותיקים 20

ילדים (מתחת לגיל 18)
חיילים

ללא תשלום